Drobečková navigace

Úvod > Okolí > Zajímavosti

Zajímavosti

Cyklotrasa

Obcí prochází cyklotrasa Podzvičinska 4131 Maňovice - Zábřezí 8 km s převýšením cca 120 m. Je součástí  systému 23 značených tras, které vedou po klidných silnicích, místních a účelových komunikacích a napojují se  na systém již vytvořených cyklotras v Královéhradeckém kraji.  
Nově vyznačené stezky cykloturisté poznají podle žlutých směrovek s číslem trasy, v terénu jim orientaci usnadňuje obdoba pěších turistických značek se žlutými vnějšími pruhy.

Vinice

V roce 1842, kdy na panství Bílé Poličany působil František de Paula Cecingar, rytíř řádu sv.Václava a člen zemského sněmu za stav rytířský, zřídil v lese zvaném Na Písku, značným nákladem vinohrad. Z té doby pochází jeho název Vinice, která se stala oblíbeným výletním místem s krásnou vyhlídkou. Dnes je k tomuto místu  pohodlná  vycházka - také po turisticky značené červené značce -  bohužel v cíli bez vinice, bez restaurace i bez výhledu. Snad se jednou podaří toto místo obnovit v původní kráse.

Sluneční  hodiny

Na domě čp. 33 jsou umístěny sluneční hodiny. Patří mezi zachovalé unikáty, které byly obnoveny v roce 1989. Zhotovitelem byl Petr Baudyš (1927).
Souřadnice WGS-84: 15o 44´30.2´´ v.d.,  50o 23´ 28.0´´  s.š.
Výška nad zemí 2,4 m, rozměr hodin 1 m.

Zámek jako letní sídlo Československého rozhlasu

V roce 1949, kdy poličanský zámek patřil Československému rozhlasu, svůj pobyt zde trávila řada vynikajících současných i budoucích rozhlasových pracovníků. Podle dosud nalezených pramenů patřil mezi ně  hudební skladatel F.A.Tichý, který zde napsal "Poličanskou polku", a uvedl ji tady v premiéře.
Dále zde pobýval spisovatel Jan Wenig, spisovatel a básník František Branislav, režisér Oldřich Hoblík, režisér Josef Bezdíček, zpěvák Milan Směták, spisovatel dr.František Kožík,hudební skladatel Karel Hába, dirigent Jiří Pinkas, Rovněž zde byl i zakladatel Dismanova rozhlasového souboru, režisér MiloslavDisman, konferenciér Jiří Štuchal, rozhlasová propagátorka vážné hudby Anna Hostomnská, v té době začínající šéfdirigent České filharmonire Karel Ančerl,, hudební skladatel Vlastislav Antonín Vipler, světová klavíristka Věra Řepková, šéfdirigent orchestru Československlého rozhlasu Alois Klíma a ještě dnes velká tvůrčí rozhlasová osobnost - režisér Jiří Horčička. Byl zde prakticky rozhlasový výkvět té doby, která  významně obohatila historiri zámku i když se později se na toto období téměř zapomnělo.Celá studie viz HISTORIE


Český rozhlas v Bílých Poličanech Z natáčení Vánočního rozjímáníPoličanské ženy a dívky uskutečnily 9.12.2006 Vánoční rozjímání s písničkami, recitací a povídáním o zvycích.Z přípravy tohoto představení  natočila  redaktorka Českého rozhlasu  Marta Růžičková   s Janou Krakovskou a dalšími účinkujícími pěknou Z průběhu natáčení  reportáž, která zapadla do komponovaného  cyklu o vánoční atmosféře na  vesnicích a Český rozhlas ji  vysílal v předvečer Štědrého dne v sobotu 23.12.2006.